WILLIE ZING JE MEE? - Het Wilhelmus toen en nu

Interesse? Neem contact op of login
WILLIE ZING JE MEE? - Het Wilhelmus toen en nu
Kabaalportaal
Aanbieder
Kabaalportaal
Uitvoerder
Wendy Boots
Disciplines
Cultureel Erfgoed / Muziek / Multimedia
Leerjaar
6 / 7 / 8
Gemeenten
Alle gemeenten
Soort activiteit
Dagactiviteit / Projectmatig / Workshop

Omschrijving

?si=Zf-K1x4UqRHDVk9C


"Wie weet wie Wilhelmus was?" Met deze vraag start de workshop in de klas en gaan leerlingen op zoek naar antwoorden over het volkslied. Een korte puzzel waarbij ze worden meegenomen in een lesje geschiedenis. Daarna wordt de tekst onderzocht van het volkslied en schrijven we zelf een eigen versie. Natuurlijk draait het volkslied om zingen en oefenen we de eerste twee coupletten in de klas. Dat oefenen doen we met een zgn grafische partituur waarbij maat, ritme en toonhoogte vereenvoudigt worden om het lied in te studeren. Het volkslied wordt in muzikale delen opgesplitst en ontleed. Op deze manier ontdekken leerlingen hoe dit volkslied muzikaal in elkaar zit.

Als de muzikale onderdelen bekend zijn gaan leerlingen zelf aan de slag met het volkslied en maken ze een eigen versie van nu. Hoe zou het Wilhelmus in deze tijd klinken? Op een iPad werken ze via een muziek productie app een eigen versie uit. (Als voorbeeld staat er een korte videoclip onderaan deze pagina). Aan het einde van de workshop presenteren we aan elkaar en nemen we het originele klassieke Wilhelmus op én een eigen versie. 

Workshop inhoud

  • Geschiedenis introductie
  • Puzzel (iPad) waarbij leerlingen antwoorden zoeken op geschiedenis - en taal vragen
  • Fragmenten Wilhelmus muzikaal onderzoeken - muziek quiz
  • Instuderen en oefenen van Wilhelmus
  • Eigen versie van Wilhelmus maken (iPad) met akkoorden
  • Opnemen van Wilhelmus (originele of eigen versie)

Leerdoel

De leerlingen leren de cultuur historische achtergrond kennen van het volkslied. Ze onderzoeken de muzikale elementen van het volkslied en leren hier een eigen versie mee te componeren. Ze werken samen aan een opname van het volkslied en leren hoe een geluidsopname tot stand komt.

Eigenschappen

Onderwijstype
PO
Duur
120 minuten
Min aantal leerlingen
20
Max aantal leerlingen
25
Min aantal groepen
1
Max aantal groepen
4
Locatie
In (klas)lokaal Voor de muziekopname aan het eind van de workshop is het prettig als dit in een ruimte kan waarbij alle leerlingen kunnen staan in een cirkel om twee microfoons.
Lesmateriaal
Ja

Kosten

Prijs op maat

De kosten voor dit project worden op basis van uw wensen, in overleg bepaald.

Beschikbaarheid 2024/2025

  • Niet beschikbaar

Beschikbaarheid 2025/2026

  • Hele schooljaar

Kenmerken

Disciplines
Cultureel Erfgoed / Muziek / Multimedia
Kerndoelen
53 / 54 / 56
21ste eeuwse vaardigheden
Creatief denken / Zelfregulering
Stichting Leerplan Ontwikkeling
Waarnemen / Onderzoeken
Cultuur in de spiegel
Onderwerp
volkslied zingen
Medium
Lichaam / Taal
Vaardigheden
Waarnemen / Analyseren